سفارش تبلیغ
صبا ویژن
علم راه عذر بر بهانه جویان بسته است . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :9
بازدید دیروز :13
کل بازدید :28961
تعداد کل یاداشته ها : 58
100/6/29
11:49 ص

ممکن است برای همه ما این سوال پیش آمده باشد که "چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟"

 

همه ما در زندگی روزمره ذهنمان همیشه درگیر است. حتی گاهی اگر فرد گرفتار هم نباشد ذهن او درگیر چیز دیگری است. ممکن است درگیر لذت ها یا درگیر خوشی ها باشد. ذهن آدمی هیچ گاه بدون درگیری نیست و این مشغولیت های ذهنی اغلب در نماز نیز وجود دارد. برای اینکه در نماز حضور قلب پیدا کنیم گاهی به این موضوع فکر کنیم که اصلا چرا خدا نماز را برای ما واجب کرده است؟

 

شاید یکی از دلایل آن این باشد که از این درگیری ها برای خودمان انقطاعی ایجاد کنیم و با خدا حرف بزنیم.

 

همانطور که داشتن تمرکز هنگام مطالعه نیازمند تمرین است و بعضی افراد می توانند با مداومت در تمرین به این مهارت دست یابند، داشتن تمرکز و توجه در نماز نیز نیازمند تمرین است.

 

برای این تمرین و برای این موفقیت چند کار را باید انجام دهیم: 

* اولاً زیاد دعا کنیم و قبل از نماز به خدا پناه ببریم. گفتن ذکر لاحول و لا قوه الی بالله بسیار مؤثر است. شیاطین را از ما دور میکند و در ما آمادگی ایجاد می کند.

* دوماً اینکه در همین فرصت محدودی که برای نماز می گذاریم خلوتی ایجاد کنیم، چند دقیقه زودتر آماده شویم و در خودمان آمادگی نماز خواندن ایجاد کنیم.

* سوماً در صورت امکان ذکر رکوع و سجده را سه بار بگوییم چون سنت اهل بیت نیز به این صورت بوده است.

* چهارماً اینکه در روایات به ما دستور داده شده که تصور کنیم آخرین نماز عمرمان را می خوانیم. واقعا گاهی فکر کنیم ممکن است این آخرین نماز عمرمان باشد و آخرین توشه ایست که از این دنیا برمی داریم. کسانی که به این تمرین عمل نموده اند اعتراف کرده اند که موفق شده اند.

 

همچنین توجه به نکته دیگری لازم و ضروری است.

 

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است که:

هرگاه بنده به نماز بایستد، خداوند عزّوجل به او رو می کند و مدام متوجّه بنده خویش است، تا اینکه او سه مرتبه از خدا روبرگرداند. هنگامی که بنده برای مرتبه سوم از خدا منصرف شد، خداوند نیز از او رو برمی گرداند.[1]

 

در نماز رو برگرداندن از خدا عبارت از این است که انسان در بین نماز توجهش به غیر خدا باشد.پس میبینیم که خدا هم به ما عنایت می کند و فرصت می دهد و ملائکه الله هم کمک می کنند تا در نماز غفلت نکنیم. بایدکمی بیشتر بیاندیشیم!

 

از درگاه با عظمت پروردگار توفیق نماز با توجه و مورد قبول حضرتش را مسئلت داریم.

 

التماس دعا

سید محسن میرباقری